Wzgórze Tumskie w Płocku

Płock jest miastem i miejscem najbardziej szczególnym dla całego świata. Płock to wielka i długa, ponad tysiącletnia historia oraz ważna teraźniejszość i przyszłość dla Polski. Płock jest historyczną piastowską stolicą Polski i Mazowsza, najstarszym miastem Centralnej Polski i Mazowsza, a także jednym z najstarszych miast w Polsce wraz ze wczesnośredniowieczną, romańską katedrą, zamkiem królów piastowskich oraz Wzgórzem Tumskim i jego prastarym osadnictwem człowieka. Stąd państwem władali Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.
Obecnie Płock jest szybko rozwijającym się miastem, znajdującym się w samym sercu Polski. Miasto jest pięknie położone na wysokim brzegu szerokiej rzeki Wisły. Miasto to doskonale łączy ze sobą historię z nowoczesnością.
Płock jest bardzo ważnym i strategicznym miejscem dla Polski i Europy nie tylko ze względu na jego bardzo starą kulturę i historię, ale także ze względu na gospodarkę, ekonomię i energetykę (największa rafineria w centralnej Europie).
Płock jest jednym z kilku światowych ośrodków CIFAL przy ONZ.
Miasto wyróżnia, także historyczna bohaterska postawa jego mieszkańców podczas wojny polsko-bolszewickiej w dniach 18-19 sierpnia 1920 roku. Ta zwycięska bitwa miała ogromne znaczenie dla Europy i świata. Płocczanie pomimo przewagi liczebnej przeciwnika nie dali przedrzeć się wojskom najeźdźcy przez Wisłę i dalej w głąb kraju i na zachód Europy co uchroniło Polskę i Europę przed opanowaniem władzy przez bolszewików.
Wreszcie Płock jest najbardziej szczególnym miejscem na świecie dla Miłosierdzia Bożego. Druga Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w Kościele Katolickim jako Święto Miłosierdzia Bożego. Prosił o to Jezus objawiający się w Płocku Świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu dnia 22 lutego 1931 r. Było to pierwsze i najważniejsze objawienie Jezusa Miłosiernego.
Zbliżając się do Placu Starego Rynku odwiedzamy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które jest celem licznych pielgrzymek religijnych. W 100-lecie urodzin siostry zostało tu otwarte Muzeum Świętej Siostry Faustyny.

Oficjalna strona internetowa Urzędu Miasta Płocka:
http://www.ump.pl/

Wirtualny spacer po płockiej starówce:
http://www.ump.pl/mapa/

Fotogaleria Miasta Płocka:
http://www.plock24.pl/cpg/cpg/

Film - Panorama Płocka